10. 1.
Úterý 10. ledna 2017, 9.00 hodin
Café Louvre
Národní 22, Praha 1
Pořadatel: Trade-off a CETA
,

Pracovní snídaně „Odpady a legislativa v ČR v roce 2017“

Redakce časopisu Trade-off ve spolupráci s Centrem ekonomických a tržních analýz (CETA) vstoupila do roku 2017 pracovní snídaní, jejímž hlavním tématem byl zákon o odpadech a připravované změny v odpadové legislativě v roce 2017. V jaké kondici je odpadové hospodářství v České republice? Potřebuje nové zákony? A co hrozí, když se adopce legislativních úprav opět zadrhnou? O tom všem jsme diskutovali s odborníky na odpadovou problematiku:

Jaromírem Manhartem, ředitelem odboru odpadů na Ministerstvu životního prostředí

Janem Mračkem, členem představenstva Hospodářské komory ČR, místopředsedou sekce Životního prostředí

Alešem Rodem, ředitelem pro výzkum, CETA

 

 

Akce předchozích let

2017 2016 2015
img_3372

Odpady a legislativa v České republice v roce 2017

Česká republika potřebuje novou legislativu k odpadům, shodují se odborníci.

„Uvidíme ve čtvrtek.“ Právě to byla paradoxně nejčastější věta, která od odborníků zaznívala na úterní pracovní snídani věnované odpadovému hospodářství v České republice. Právě ve čtvrtek 12. ledna totiž bude Legislativní rada vlády ČR projednávat klíčovou legislativní úpravu tuzemského odpadového hospodářství, konkrétně dvou předpisů (novela zákona o odpadech + nový zákon o výrobcích s ukončenou životností), a určí tak, zda Česká republika zůstane skládkařskou velmocí, nebo se stane moderní ekonomikou s tlakem na vysokou míru využití odpadu.
více

11. 1. 2017, 10.14 -

T-O 0_2016 Rozhovor s F. Schneiderem

ROZHOVOR: Jaromír Manhart, ředitel Odboru odpadů na Ministerstvu životního prostředí ČR

Odpadová politika ČR je ambicióznější než cíle EU. A je to tak správně.
více

10. 1. 2017, 15.44 - Aleš Rod Trade-off 4/2016

odpady-1

Třídění a recyklace obalových odpadů: monopol lepší konkurence?

Odpadové hospodářství představuje zajímavý fenomén – většina lidí mu nevěnuje vůbec žádnou pozornost až do té chvíle, dokud nepřestane fungovat. Odedávna ale platí, že jakmile přestane v zemi fungovat odpadové hospodářství, začínají skutečné problémy. Jak nastavit systém nakládání s odpady tak, aby byl funkční a ne příliš nákladný? Možné cesty ukážeme na příkladu řešení obalových odpadů.
více

10. 1. 2017, 13.58 - Aleš Rod Trade-off 4/2016

odpady

Nový zákon o odpadech: Odpad je nezbytné více využívat

Ministerstvo životního prostředí po několikaměsíčních peripetiích na přelomu prázdnin dokončilo návrh novely zákona o odpadech, který se momentálně prokousává legislativním procesem. V něm podobné texty zpravidla čelí intenzivnímu nájezdu zájmových skupin. A buďte si jisti, že i zde jde o krvavou bitvu – obcí, průmyslu, odpadových firem i ekologických organizací. Novela zákona, jež je výsledkem široké diskuse nad podobou odpadového hospodářství v České republice, přitom obsahuje hned několik velmi zajímavých pilířů pracujících s ekonomickými motivacemi všech zúčastněných. Projděme několik z nich...
více

10. 1. 2017, 13.40 - Aleš Rod