Trade-off
2/2016

Film, ekonomie krásy, luxus, energetika a ještě mnohem více...

Milí čtenáři,

poznali jste, co znázorňuje obrázek na přebalu? Pokud ne, poskytnu vám několik malých nápověd…

Jde o budovu, která se již v době výstavby stala výrazným a rozporuplným symbolem. Pro jedny byla symbolem funkcionalistické krásy a důkazem, že česká architektura neustrnula; dnes ji chtějí prohlásit kulturní památkou.

Pro druhé byla symbolem necitlivého stavebního velikášství a dnes by ji nejraději zbourali; mimo jiné proto, že spotřeba energií na její provoz je v dnešní době neúměrná a plánované investice do rekonstrukce mají být v řádu stovek milionů korun.

První skupina by tuto částku ráda dala, vždyť zmíněná budova je také symbolem luxusu a návštěvníků z velkého světa. (Nedá mi, abych nedodal: jak je tedy vidět, ať zvítězí kterákoli skupina, bude to něco za něco aneb trade-off.)

Zastánci i odpůrci této stavby se však shodnou aspoň v jednom – budova je rozhodně symbolem filmu, nebo alespoň symbolem největšího filmového festivalu u nás.

Ano, celou dobu je řeč o hotelu Thermal v Karlových Varech. O symbolu, který kromě jiného dokáže také zaštítit témata tohoto čísla magazínu Trade-off, jak vám napověděla zvýrazněná slova.

Film
Nejprve se věnujeme filmu – z pohledu zcela seriózního (například přinášíme data o tom, co ovlivňuje tržby filmů), z pohledu konfrontačního (Má se dabovat, nebo ne? Je přípustné stahování, nebo ne?), ale i pohledu odlehčeného (zjistíme, jak zničení Hvězdy smrti ve Star Wars muselo způsobit hospodářskou krizi galaktických rozměrů). Přinášíme rozhovor s Janem Růžičkou, předním českým kostýmním výtvarníkem.

Luxus a krása
Pak přesedláme na již tradiční téma luxusu, které obohatíme o krásu. Dá se změřit, jak moc v životě krása pomáhá? A není někdy spíše na škodu?

Energetika
Na čem dnes energeticky stavíme? A kde leží budoucnost výroby energie? Nastane brzy zlatý věk (až vyřešíme problém skladování elektřiny), nebo spíše apokalypsa nedostatku?

Něco navíc
V České republice se hodně investuje, ale rosteme díky tomu? Prověříme to v sekci Predikce rok poté. A jako úplnou novinku přinášíme recenzi; vybrali jsme si nejprovokativnější knihu tohoto léta, Hlavně se nepo… od Mirka Topolánka.

Přeji vám příjemné a hlavně přínosné počtení!

Miroslav Svoboda
šéfredaktor

Počet stran: 100
Cena: 250 Kč