Trade-off
2/2017

Milí čtenáři!

Upřímně přiznávám, že když jsme pro vás připravovali letní číslo časopisu Trade-off, nemysleli jsme vůbec na to, jak vám ten slunný čas zpříjemnit oddychovým čtením. Léto je báječné a oddychové samo o sobě, a tak bychom nosili dříví do lesa. Přece jen nás ale léto ve výběru nakonec ovlivnilo; a mohla za to etymologie.

Oficiální výzkumy uvádějí, že slovo léto je všeslovanské a souvisí pravděpodobně s latinským laetus neboli šťastný. To je sice možné, ale přece jen poněkud fádní. Mne osobně mnohem více zaujal výklad na Necyklopedii, „hypermoderní digitální encyklopedii, kterou může každý vylepšovat“. Je rozhodně zajímavější – posuďte sami: „Slovo léto je odvozeno od létání. To proto, že moderní lidé v létě létají na dovolenou. Jak se nazývalo před vznikem této záliby, je předmětem výzkumu.“

Léto tedy vezmeme letem. Přesněji letem regulačním světem, protože všechna naše témata se točí hlavně okolo různých regulovaných odvětví. Vezmeme je z různých úhlů pohledu a snad se nám opět podaří obohatit váš pohled na svět okolo nás.

Prvním z našich velkých témat je letectví, jedno z nejvíce regulovaných odvětví vůbec a velmi příhodně je to nejvíce „letní“ odvětví. Víte například, jaké to je, řídit letiště? A jak těžké (nebo lehké?) je u něj rozhodování mezi ziskovostí a bezpečností? A když se zmiňuji o zisku: co všechno vlastně platíme v rámci letenky a kolik z toho může zůstat aerolinkám jako zisk? O tom i o dalším píšeme na dalších stranách.

Druhým hlavním tématem jsou spotřebitelské úvěry. To je oblast, která se nové regulace dočkala právě letos. Nebankovní poskytovatelé úvěrů od nynějška musejí mít licenci České národní banky. Co všechno se tím mění? Pomůže to někomu, nebo jen lidé zamíří do šedé zóny? Zeptali jsme se za vás těch nejpovolanějších.

Třetím velkým tématem je regulace na trhu práce, konkrétně jsme se zaměřili na zaměstnávání cizinců a na pracovní agentury. Rozebereme například, o co šlo a jde při policejním zásahu ve firmě Rohlik.cz, po kterém bylo vyhoštěno několik desítek zahraničních pracovníků a firma přišla o mnohamilionové tržby. Ukážeme vám všechny relevantní pohledy – ze strany legislativy, pracovních agentur, ale také odborů. Závěrečný úsudek si však, jako obvykle, musíte udělat sami.

A máme toho připraveno ještě více. Jak se vyvíjí náš realitní trh? Anebo jaký bude účet za několikaleté devizové intervence centrální banky? Čtěte dál a dovíte se!

Přeji vám příjemné, a hlavně přínosné počtení!

 

Miroslav Svoboda

šéfredaktor