igelitky

Igelitové tašky pro vaše dobro

10. 1. 2017, 13.52 - Trade-off 4/2016 - Katherine Mangu-Ward

V čem se pletou odpůrci jednoho z největších moderních vynálezů?

Lidská rohovka, vrstva nátěru nebo obyčejný vlas – to všechno jsou věci, které jsou tlustší než běžný igelitový sáček. Polyetylen s vysokou hustotou je mezi materiály zázrakem. Přestože váží pouhých pět gramů, unese i 8,5 kilogramu, více než tisícinásobek své hmotnosti. Je tak levný (desítky haléřů za kus), že ho obchody mohou zákazníkům přidat k nákupu, a tak pevný, že si v něm domů klidně odnesete několik lahví mléka, a ještě vám druhý den dobře poslouží k uklizení bobků vašeho bernardýna. 

A přece, sotva začaly obchody nabízet vedle papírových sáčků i plastové, se stal tento zázrak moderní technologie fackovacím panákem environmentalistů, politiků a dalších špatně informovaných aktivistů. Igelitky v maloobchodech jsou zakázány nebo daněny ve více než 200 obcích a 12 státech od San Franciska po Jižní Afriku, od Bellinghamu po Bangladéš. V každém regionu poslouží jiná poplašná rétorika – pobřežní oblasti obviňují tašky ze všeho, co se týká moře, ať jde o udušenou mořskou želvu nebo tání ledovců, vnitrozemí zdůrazňuje jejich roli při znečištění města a bezohledném konzumním způsobu života.

Když se však podíváme na fakta a čísla zblízka, máme před sebou jen vetché vědecké podklady a nekritické omílání nepravděpodobných statistických údajů, které mají podepřít v podstatě estetický, symbolický ochranářský návrh.

Jak se mohl z jednoho z nejefektivnějších a nejúspornějších vynálezů 20. století stát environmentalistický strašák?

 

Bádání

Pokud jste si před rokem 1800 koupili nebo vyměnili nějaký předmět, bylo více méně na vás, jak ho dopravit domů. Na drobnosti s sebou lidé nosili košíky, pro větší předměty přijeli s trakařem a často si také přinesli kus látky, aby zabalili zboží, které bylo křehké nebo mohlo něco ušpinit, jako třeba cukrovinky nebo maso. Teorii o přenosu nemocí mikroorganismy ještě mnoho lidí neznalo a prádelny nebyly na každém rohu.

Na počátku 19. století papír zlevnil natolik, že ho obchodníci začali používat k balení zboží, které pak zavázali provázkem. To byl bezpochyby velký skok jak po praktické, tak hygienické stránce. Papírovou tašku vynalezli v 50. letech 19. století, ale až v 70. letech jistá dělnice Margaret Knightová sestavila stroj, který nařezal, složil a slepil tašku s plochým dnem. Nám se mohou zdát hnědé papírové tašky fádní, tehdy to ale byla velká věc. Margaret Knightová se musela o autorství vynálezu soudit; nakonec jako jedna z prvních žen obdržela patent a později byla za své snahy vyznamenána královnou Viktorií. Papírová taška časem zlevnila a zesílila, také jí narostla ouška, ale jinak se celkem nezměnila a následujících 100 let ovládla trh věcí, ve kterých si můžete odnést nákup.

Mezitím si německý chemik Hans von Pechmann pohrával v laboratoři s metanem a éterem, až v roce 1898 objevil voskovitou sraženinu polymethylen. Bohužel se nikomu nepodařilo vymyslet, co by se s tou mazlavou hmotou dalo dělat. A tak uběhlo dalších 30 let, než chemici společnosti DuPont narazili na podobnou sloučeninu – polyetylen. Brity napadlo, že by se polyetylenem daly izolovat kabely od radarů; tam tedy tato hmota splnila svou válečnou povinnost. V roce 1953 vynalezli Erhard Holzkamp a Karl Ziegler z Institutu císaře Viléma (později překřtěného ze zřejmých důvodů na Institut Maxe Plancka) polyetylen s vysokou hustotou (HDPE) a brzy nato přišli na to, jak z něj vytvořit trubky. Ziegler za tento vynález dokonce získal v roce 1963 Nobelovu cenu.

Opravdovým hrdinou (nebo padouchem, to už záleží na vás) je však Gustav Thulin Sten, zaměstnanec švédské firmy Celloplast. Byl to on, koho napadlo vyrazit postranně díry do supertenkých válců polyetylenu. A tím vznikly všudypřítomné igelitky s uchy, které známe a milujeme (nebo zakazujeme) dodnes.

 

Celý článek v Trade-off 4/2016

 


Autoři:

Podobné články

 • Fotka web 2

  Jak ukrýt Pandořinu skříňku?

  Jaderná energie stále zůstává jednou z nejčistších energií. K výrobě 1 GWh elektřiny, která udrží celou Prahu pod proudem zhruba 88 minut (tedy po délku zhruba jedné epizody seriálu Černobyl), vypustí jaderná elektrárna do ovzduší v průměru pouze 29 tun CO2, oproti uhelné elektrárně, která vypustí 888 tun. V tomto ohledu se může jaderná energie měřit dokonce i s hydroelektrickými a větrnými elektrárnami, které obě v průměru vypouští 26 tun CO2 na 1 GWh. Jádro sice není nekonečně udržitelným zdrojem (odhaduje se, že světové zásoby uranu vydrží ještě 230 let), odborníci jej přesto považují za poměrně dobré řešení před nalezením skutečně udržitelného zdroje energie. V Česku jaderné elektrárny tvoří zhruba třetinu celkové produkce a snižují tak celkové potenciální emise oxidu uhličitého. Přesto je zde jedno velké ale – jaderné elektrárny pracují s prakticky nejjedovatějšími a pro život nejnebezpečnějšími látkami, které lidstvo zná.

 • Fotka web 1

  Rozhovor s Michalem Krajčířem a Kateřinou Vršanskou z CHERNOBYLwel.come

  Černobylská uzavřená zóna, ze které byly kvůli havárii v roce 1986 vystěhovány statisíce lidí, se po více než třiceti letech stala regulérní cestovatelskou destinací. Není divu, i po více než třiceti letech od havárie je Pripjať a okolí elektrárny mrazivým a tajemným místem a na své si přijdou fanoušci historie, sci-fi, ale i zamilované páry hledající dobrodružnou dovolenou. Místní úřady udávají, že v roce 2018 navštívilo Černobylskou vyloučenou zónu téměř 72 000 lidí a s úspěchem seriálu Černobyl lze očekávat, že tato čísla ještě porostou.

 • 2018-2 4

  Spalování odpadu: vhodná alternativa pro rozvojové země?

  Existují země, kde je odvětví waste to energy konfrontováno s odlišnými výzvami, než je tomu v západním světě. Tento článek rozebírá dva kuriózní případy.

 • img_3372

  Odpady a legislativa v České republice v roce 2017

  Česká republika potřebuje novou legislativu k odpadům, shodují se odborníci.

  „Uvidíme ve čtvrtek.“ Právě to byla paradoxně nejčastější věta, která od odborníků zaznívala na úterní pracovní snídani věnované odpadovému hospodářství v České republice. Právě ve čtvrtek 12. ledna totiž bude Legislativní rada vlády ČR projednávat klíčovou legislativní úpravu tuzemského odpadového hospodářství, konkrétně dvou předpisů (novela zákona o odpadech + nový zákon o výrobcích s ukončenou životností), a určí tak, zda Česká republika zůstane skládkařskou velmocí, nebo se stane moderní ekonomikou s tlakem na vysokou míru využití odpadu.

 • T-O 0_2016 Rozhovor s F. Schneiderem

  ROZHOVOR: Jaromír Manhart, ředitel Odboru odpadů na Ministerstvu životního prostředí ČR

  Odpadová politika ČR je ambicióznější než cíle EU. A je to tak správně.