kvantové počítače

Máme se bát? Potenciální následky kvantových počítačů

15. 9. 2020, 16.26 - Trade-off 4/2020 - Vojtěch Naar

Německo právě posílá důležité zprávy vojsku kam zaútočit, kde objevili slabinu Velké Británie a klíčové informace v podstatě o všem. Zprávy zachycuje i Velká Británie, kvůli Enigmě jim jsou ale takové zprávy k ničemu.

Enigma byl přenosný šifrovací stroj, který dokázal danou zprávu zašifrovat i dešifrovat. V průběhu druhé světové války tým Alana Turinga vytvořil stroj, díky kterému dokázala Velká Británie šifrované informace v Enigmě přečíst. Velká Británie tak získala neocenitelnou výhodu, která pomohla zachránit miliony životů a nepochybně ukončit válku o dost dříve. Alan Turing, přestože měl být oslavován jako hrdina, neměl šťastný konec. Byl homosexuál, a to bylo v té době ve Velké Británii zakázané, podstoupil chemickou kastraci a v roce 1954 spáchal sebevraždu. Až 24. prosince 2013 mu královna udělila posmrtnou milost. Svět se tím tak přesvědčil o důležitosti šifrování zpráv.

Moderní kryptografie se začala ve velkém rozvíjet v sedmdesátých letech minulého století. Význam s časem jen a jen narůstal a potřeba ochrany dat s rozvojem informačních technologií byla ohromná. V zašifrovaných datech proudí bezvýznamné zprávy, ale i důležité bankovní převody, a závislost dnešní doby na šifrování je tedy nepopiratelná.

Celý článek najdete v časopisu Trade-off 4/2020.

Elektronickou verzi tohoto vydání lze zakoupit prostřednictvím Alza Media zde. Pro tištěnou verzi vyplňte objednávkový formulář


Autoři:

Podobné články

  • inovace

    Senta Čermáková: krize ukázala, že je v Česku velký inovativní potenciál

    Senta Čermáková je jedna z nejúspěšnějších českých manažerek. Proslavila se v mnoha rolích, například jako ředitelka globálních zákaznických programů ve firmě Hewlett-Packard, a v současnosti působí jako ředitelka pro inovace ve firmě Deloitte. „Virová pandemie a následná krize je víc nespravedlivá než cyklicky se opakující ekonomické krize,“ říká v rozhovoru pro časopis Trade-off. Společně jsme se podívali zejména na inovace a technologie v kontextu současné pandemie.

  • kvantové pc

    Srozumitelně o kvantových počítačích s profesorem Pavlem Cejnarem

    Prof. RNDr. Pavel Cejnar, Dr., DSc., jeden z předních českých odborníků na kvantovou fyziku, v současné době vyučuje na Univerzitě Karlově, kde svou kariéru původně započal. Má za sebou ale i řadu pracovních pobytů v zahraničí, například ve Švýcarsku, Spojených státech, Německu či v Jihoafrické republice. I všude tam se kvantovou teorií zabýval. „Kvantové počítače by mohl k upevňování moci a šikanování obyvatelstva využívat nějaký totalitní stát,” říká v rozhovoru pro časopis Trade-off.