2_2016_stahovat

Stahovat aneb Prospěje to filmu

2. 6. 2016, 11.30 - Trade-off 2/2016 - Radovan Kramář

Proč stahovat filmy?
Jednoduše řečeno – protože stahování filmů je velmi „zdravé“ pro celý filmový průmysl. Je to proces, který rozhodně nezačal s příchodem vysokorychlostního připojení k internetu ani se vznikem úsporných audio/video kodeků. Ve skutečnosti provází kopírování film a s ním spojený zábavní průmysl již od samého počátku.

Počátkem 20. století se americký technologický magnát Thomas Alva Edison rozhodl pomocí patentů na filmové kamery vytvořit monopol na výrobu i distribuci všech filmů v USA. Z patentového hlediska byl v právu – jemu a jeho partnerům patřily licence na všechny technologie nezbytné k výrobě a šíření filmů. Edison tak chtěl bojovat proti záplavě „morálně zpustlých“ neamerických filmů. Jeho studia vyráběla „čistá“ díla a Edisonův monopol nechával tvrdě fyzicky i soudně napadat filmaře a provozovatele nelicencovaných kin. Celé to mělo jeden háček – divákům se sterilní produkce Edisonových filmů nelíbila a raději chodili na nezávislé filmy, konkurující především rozmanitostí a kvalitou, jejichž tvůrci se pro jistotu přestěhovali z New Yorku a z dosahu Edisonových právníků a fyzické šikany až na opačnou stranu Spojených států – do Kalifornie, dnešního Hollywoodu. Všem je tedy jasné, jak asi Edisonův pokus dopadl.

Tehdy šlo o kopírování technologie výroby filmu, nikoli ještě o kopírování filmů samých. Kdo chtěl v následujících padesáti letech vidět film zadarmo, musel se dostat nepozorovaně do sálu, nebo si počkat, až mu jej uvedou v televizi a v danou chvíli se na ni dívat. V osmdesátých letech ale přišly ke slovu videorekordéry a svět filmu se opět změnil. Diváci si mohli zaznamenat a zpětně přehrát pořady a filmy podle libosti. Co hůře – mohli je s jinými diváky vzájemně sdílet, půjčovat a kopírovat, což se pochopitelně filmovému průmyslu příliš nelíbilo. Přesto k žádnému černému scénáři nedošlo – filmy se nepřestaly točit a diváci nepřestali navštěvovat kina.


Pokračování v Trade-off 2/2016.
Objednat časopis.


Autoři:

Podobné články